TERMOMODERNIZACJA DOMU JEDNORODZINNEGO
– CO TO JEST I CO OBEJMUJE?
Jak wynika z danych GUS, w 2021 roku spośród 6,9 mln budynków mieszkalnych, 6,3 mln stanowiły domy jednorodzinne. Większość z nich została wybudowana jeszcze w ubiegłym wieku, kiedy koszty ogrzewania nie miały tak wielkiego wpływu na portfele, a świadomość o szkodliwości emisji nie była powszechna. Raport „Polskie domy jednorodzinne” opracowany w 2021 roku przez Polski Alarm Smogowy oraz Instytut Ekonomii Środowiska wskazują, że wciąż 1/3 budynków jednorodzinnych w Polsce nie posiada żadnego ocieplenia. Dodatkowo wg. World Green Building Council Report budynki odpowiadają za 33% globalnego zużycia energii i ok. 39% emisji dwutlenku węgla. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest indywidualne ogrzewanie budynków, a dokładniej sposób ogrzewania oraz błędy wynikające z niepoprawnej izolacji budynków. W Polsce aż 4 mln domów wymagają poprawy efektywności energetycznej. To niemal ¾ wszystkich budynków jednorodzinnych w kraju!
JAK POWINNA WYGLĄDAĆ SKUTECZNA TERMOMODERNIZACJA I OD CZEGO NALEŻY ZACZĄĆ? CZY JEŚLI JESTEŚ JUŻ PO MONTAŻU NOWEGO URZĄDZENIA GRZEWCZEGO, WARTO POPRAWIAĆ IZOLACJĘ BUDYNKU? PRZECZYTAJ NASZ PORADNIK.
Z tekstu dowiesz się:
- na czym polega termomodernizacja budynku,
- co daje termomodernizacja,
- od czego zacząć termomodernizację domu, jak i czym ocieplić dach, ściany zewnętrzne oraz stropy nad piwnicą lub garażem,
- jakie są dalsze etapy termomodernizacji domu
Co to jest termomodernizacja?
Pod pojęciem termomodernizacji domu kryje się ogół przedsięwzięć, których celem jest ograniczenie strat ciepła do minimum. Co obejmuje termomodernizacja? To ocieplenie przegród zewnętrznych budynku (poddasza, ścian zewnętrznych i stropów nad nieogrzewanym pomieszczeniem), wymiana okien oraz drzwi zewnętrznych, a także wymiana systemu wentylacyjnego oraz grzewczego.
Termomodernizacja domu - dlaczego warto ją przeprowadzić?
Czy wiesz, że termomodernizacja budynków ma ogromny wpływ na jakość powietrza w Polsce? Dobrze ogrzewany i zabezpieczony przed stratami ciepła budynek produkuje mniej dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów niż dom ogrzewany np. węglem i bez izolacji lub ze źle wykonaną izolacją. Różnica w emisji CO2 w skali roku może wynosić nawet 29,7 tony!
To nie wszystko, co daje termomodernizacja. Niesie ona za sobą także korzyści ekonomiczne. Udział wydatków na ogrzewanie stanowi prawie 70% wydatków na nośniki energii. Dzięki termomodernizacji jesteś w stanie zmniejszyć tę wartość nawet o 69%.
Termomodernizacja ma również wpływ na komfort i jakość życia. Dobrze zaizolowany i ogrzewany dom to gwarancja zdrowego klimatu – stabilnej temperatury, braku przeciągów, a także braku uczucia niedogrzania lub przegrzania pomieszczenia.
Przeczytaj też: Jak walczyć ze smogiem? Małe i wielkie zmiany, które warto wprowadzić w życie
Termomodernizacja domu - od czego zacząć?
Jeśli chcesz przeprowadzić termomodernizację budynku, warto na początku zlecić wykonanie audytu energetycznego. Choć nie jest on konieczny, pozwala ocenić stan techniczny domu oraz wskazać, jakie prace należy wykonać, aby skuteczniej utrzymać ciepło w budynku. Audyt pomoże także zrozumieć, dlaczego prace powinny przebiegać w określonej kolejności. Wskaże również, jakie produkty i rozwiązania zastosować, aby osiągnąć oczekiwany efekt.
Dlaczego prawidłowa kolejność prac jest tak istotna? Dzięki temu możesz ocenić, jakie jest zapotrzebowanie Twojego budynku na energię. Możesz więc lepiej dobrać urządzenia, ich parametry oraz moce adekwatne do potrzeb budynku.
Najpierw wymieniłeś piec i zastanawiasz się, czy warto zaizolować przegrody zewnętrzne? Jak najbardziej tak. Izolacja zwiększy bowiem Twój komfort – zapewni ciepło zimą oraz przyjemny chłód latem. Zadba także o zdrowy mikroklimat oraz zwiększy oszczędności na ogrzewaniu.
Co obejmuje termomodernizacja budynku?
Najważniejsze prace i produkty, których warto użyć
Kiedy byłeś dzieckiem, na pewno słyszałeś, że najwięcej ciepła zawsze ucieka przez głowę, dlatego zimą trzeba nosić czapkę. W przypadku domów mamy dokładnie taką samą sytuację. Przez niezaizolowany dach budynek traci aż 25-40% ciepła (i to nie tylko zimą!). Dlatego to właśnie od tej części budynku należy rozpocząć termomodernizację.
Dalsze etapy termomodernizacji domu
– jakie zadania przed Tobą?
Izolacja dachu, ścian zewnętrznych i stropów to podstawowe elementy termomodernizacji. Gdy prace zostaną sfinalizowane, a stolarka okienna i drzwiowa wymieniona bądź uszczelniona, możesz przejść do kolejnych etapów. Zobacz jakich:
- Poprawa wentylacji w domu – prawidłowy obieg powietrza ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie, a także na rozkład ciepła w budynku. Jeśli do tej pory wymiana powietrza opierała się tylko na wentylacji grawitacyjnej, rozważ montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperatora. Jest to urządzenie, które dostarcza świeże powietrze bez względu na pogodę za oknem, a dodatkowo odzyskuje ciepło z powietrza zużytego.
- Wymiana systemu grzewczego – przy dobrze zaizolowanym domu będziesz mógł zredukować ilość energii zużywanej do ogrzewania. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę swojego starego urządzenia grzewczego na nowy system. Obecnie na rynku są dostępne nowoczesne i ekologiczne pompy ciepła, które wykorzystują energię ziemi, wiatru czy wody do ogrzewania domu, a także gazowe kotły kondensacyjne produkujące dodatkową energię ze spalin.
Obawiasz się, że termomodernizacja przerośnie Twoje możliwości finansowe? Sprawdź, jakie dotacje możesz uzyskać w swoim regionie lub zgłoś się do ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze, dzięki któremu otrzymasz dofinansowanie na termomodernizację.
Termomodernizacja budynku niesie za sobą korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla Ciebie. Ogranicza emisję CO2, a także pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Przejdź przez najważniejsze etapy termomodernizacji razem z Saint Gobain i ciesz się komfortem cieplnym w domu.