Wybierz swój kolor tynku

Kolory elewacji odgrywają bardzo istotną rolę – decydują o charakterze budynku, ale również – co najważniejsze – powinny podobać się wizualnie jego mieszkańcom. Nieograniczona liczba kolorów pozwala zrealizować nawet najbardziej fantazyjne projekty. Jak dobrać kolor tyku do swojego domu? Podpowiadamy!

aplikacja tynku jaki kolor

Dobór koloru tynku nie powinien być kwestią przypadku. Aby uniknąć niepowodzeń i co gorsza przemalowywania całego budynku, warto zastosować się do paru istotnych zasad.

Kolor elewacji powinien współgrać z architekturą

W przypadku mniejszych domów warto postawić na jednolite, jasne kolory, które optycznie powiększą budynek. Będą to między innymi odcienie z palety barw Alabaster czy Agat marki Weber. Ta sama zasada dotyczy bogatej architektury budynku, wzbogaconej np. o wykusze czy ryzality. Kolory elewacji w takim przypadku również powinny być spokojniejsze. Idealnie nadawać mogą się kolory z palety szarości Hematyt.  

Otoczenie również odgrywa ważną rolą przy wyborze koloru tynku. Jeśli dom znajduje się w sąsiedztwie innych budynków, to jego elewacja powinna być dostosowana do panującej tam kolorystyki. Inaczej sprawa ma się w otwartej przestrzeni, wtedy mieszkańcy mogą pozwolić sobie na nutkę szaleństwa, wybierając np. odcienie czerwieni z palety kolorów Koral dla farb i tynków. 

Wpływ koloru dachu na kolor elewacji

Decydując się na konkretną barwę tynku, powinniśmy wziąć pod uwagę kolor dachu, ponieważ ma on duży wpływ na całościowy wygląd domu. Jeśli zdecydowaliśmy się na jaskrawoczerwoną blachodachówkę, to kolor elewacji powinien być stonowany, aby uniknąć nadmiernej jaskrawości, która będzie również męcząca dla oczu.  

Ciemny dach może wpływać na optyczne pomniejszanie wielkości domu, dlatego w takim wypadku warto maksymalnie rozjaśnić elewację, dzięki czemu budynek wyda nam się wyższy i większy.  

Na tę decyzję wpływ powinna mieć także stolarka okienna i drzwiowa, a także brama garażowa – barwy elewacji powinny być do nich dopasowane i z nimi harmonizować. 

Jasne i ciepłe odcienie

Biel wciąż pozostaje najbardziej popularnym kolorem elewacji. Daje powiew świeżości i czystości, a przede wszystkim jest kolorem szlachetnym. Malując elewację na biało, warto wybierać złamane odcienie bieli. Szczególnie polecane są takie tynki, które charakteryzują się odpornością na zabrudzenia, a jednym z nich może być ten z systemu weber.therm NOVA.  

Równie popularnymi i bezpiecznymi są kolory jasne i ciepłe. Wciąż bardzo popularne pozostają żółcie, a konkretnie ich delikatne odcienie, takie jak waniliowy czy piaskowy. Pasują one nie tylko do większości dachówek, ale potrafią również doskonale współgrać z oknami, drzwiami, a także z innymi materiałami wykończeniowymi: cegłą, drewnem i kamieniem.

Pobierz e-book

Więcej informacji o zaletach właściwej termomodernizacji elewacji i rekomendowanych produktach można znaleźć w e-booku „TERMO-MODERNIZACJA zysk dla Ciebie i środowiska” przygotowanego przez ekspertów marki Saint-Gobain. Aby pobrać e-book i dowiedzieć się więcej kliknij tutaj

dobór koloru elewacji tynku
tablet
  • Chcesz dowiedzieć się więcej o programie Czyste Powietrze?
  • Zastanawiasz się, działa ulga termomodernizacyjna oraz program Wspierania Termomodernizacji i Remontów?
  • Szukasz informacji na temat programu Stop Smog?
  • Chcesz poznać programy, które mają ruszyć w 2022 roku?
  • Jak i od czego zacząć termomodernizację domu?
  • Dlaczego warto wybrać systemowe rozwiązania do ocieplenia domu?
  • Jak ocieplić dach, ściany zewnętrzne oraz stropy nad nieogrzewaną piwnicą?