Duże dotacje do pomp ciepła w ramach programu „Moje Ciepło”

Program „Moje Ciepło”, to nowa propozycja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która wesprze właścicieli nowych budynków mieszkalnych o podniesionym standardzie energetycznym. Dotacje mają pomóc w finansowaniu i montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych, a ich wysokość waha się od 7 do 21 tys. złotych.

Na przełomie marca i kwietnia 2022 roku rusza możliwość składania wniosków w ramach nowego programu „Moje Ciepło”.  Jak informuje NFOŚiGW podczas naboru będzie obowiązywała zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata dotacji. Dofinansowanie kierowane będzie do osób fizycznych i ma dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, które wykorzystywane są tylko do ogrzania domu albo jednocześnie do zapewnienia ciepłej wody użytkowej.

Dla kogo program „Moje Ciepło”?

Beneficjentami programu są osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele nowych budynków mieszkalnych (domów jednorodzinnych: wolnostojących, bliźniaków, w zabudowie szeregowej lub grupowej), które mają podwyższony standard energetyczny.  

Za nowy budynek mieszkalny uważany będzie dom, w przypadku którego w dniu składania wniosku, nie złożono wniosku o zakończeniu budowy lub wniosku o możliwości użytkowania. Z dofinansowania do zakupu i montażu pompy ciepła będą mogli skorzystać również właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy złożyli już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, lecz nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Jaką wysokość dotacji można uzyskać?

Dofinansowanie będzie udzielone w formie bezzwrotnej dotacji i wyniesie 30-45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Na zakup i montaż pompy ciepła będzie można otrzymać więc od 7-21 tys. złotych. Wielkość dotacji nie będzie uzależniona od wysokości dochodów beneficjentów. Budżet programu finansowany jest z Funduszu Modernizacyjnego i wynosi 600 mln złotych – dzięki temu rząd będzie w stanie zrealizować inwestycje pokaźnej grupie wnioskodawców. 

Jakie warunki trzeba spełnić?

Warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła jest podwyższony standard energetyczny nowego budynku mieszkalnego. W praktyce oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej może wynosić maksymalnie: 

  • 63 kWh/m2 w ciągu roku dla wniosków składanych w 2022 r. 
  • 55 kWh/m2 rocznie dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło”.

Dowiedz się więcej na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej >> link

Pobierz e-book

Więcej informacji na temat różnych sposobów dofinansowania do termomodernizacji znajdziesz w e-booku „TERMO-MODERNIZACJA zysk dla Ciebie i środowiska”, przygotowanym przez ekspertów marki Saint-Gobain.

pompa ciepła dofinansowanie
tablet
  • Chcesz dowiedzieć się więcej o programie Czyste Powietrze?
  • Zastanawiasz się, działa ulga termomodernizacyjna oraz program Wspierania Termomodernizacji i Remontów?
  • Szukasz informacji na temat programu Stop Smog?
  • Chcesz poznać programy, które mają ruszyć w 2022 roku?
  • Jak i od czego zacząć termomodernizację domu?
  • Dlaczego warto wybrać systemowe rozwiązania do ocieplenia domu?
  • Jak ocieplić dach, ściany zewnętrzne oraz stropy nad nieogrzewaną piwnicą?