Deklaracja dotycząca źródeł ciepła – do kiedy i gdzie musisz ją złożyć?

Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Obowiązek jest powszechny, a czas na złożenie wniosku upływa 30 czerwca 2022 roku.

Kto powinien złożyć deklarację?

Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na każdym właścicielu bądź zarządcy budynku czy lokalu. Spis źródeł ciepła dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i tych niemieszkalnych. Do CEEB należy zgłosić wszystkie źródła ciepła oraz spalania paliw o mocy do 1 MW. Należą do nich m.in.: piec kaflowy, pompa ciepła, piec węglowy, kominek, piecokuchnia, kominek, ogrzewanie elektryczne i kolektor słoneczny. Wyjątek stanowią panele fotowoltaiczne.

W przypadku nieruchomości, która posiada kilku właścicieli, wystarczy, że tylko jeden z nich zgłosi posiadane źródła ciepła i spalania paliw. Nieco inaczej wygląda to w budynkach wielorodzinnych. Wspólne źródła ciepła powinien zgłosić zarządca, natomiast o tych indywidualnych (np. kominek) powinien poinformować właściciel mieszkania.

Do kiedy należy załatwić formalności?

Właściciele oraz zarządcy istniejących budynków na złożenie deklaracji mają czas do 30 czerwca 2022 roku. Jeśli jednak instalowane są nowe źródła ciepła, to termin zgłoszenia wynosi 14 dni od momentu ich uruchomienia.

W jaki sposób złożyć deklarację do CEEB?

Deklarację można złożyć przez stronę internetową zone.gunb.gov.pl – aby to zrobić, trzeba posiadać profil zaufany lub elektroniczny dowód osobisty. Można również wybrać tradycyjny sposób, wysyłając formularz pocztą lub składając go osobiście w urzędzie miasta lub gminy.

Deklaracja powinna uwzględniać informacje, takie jak:

 • imię i nazwisko zarządcy lub właściciela budynku, a także jego adres;
 • adres nieruchomości, w której znajdują się deklarowane źródła ciepła;
 • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz ich przeznaczeniu i wykorzystywanych paliwach;
 • numer telefonu zarządcy lub właściciela (opcjonalnie);
 • adres e-mail (opcjonalnie).

Jak rozpoznać klasę pieca?

Deklaracja powinna zawierać informację o klasie pieca, który zgłaszamy do CEEB. Aby sklasyfikować dane źródło ciepła, warto wiedzieć, że aktualną normą emisyjną jest PN-EN 303-5:2012. To właśnie z niej pochodzą klasy emisyjne:

 • Klasa 3 – znajdują się w niej tzw. „kopciuchy” oraz kotły podajnikowe. Klasa ta spełnia zabrzański Certyfikat Bezpieczeństwa Ekologicznego i ma ona najniższą sprawność.
 • Klasa 4 – średnia. Mogą ją posiadać piece zasypowe z dolnym spalaniem i kotły podajnikowe węglowe.
 • Klasa 5 – najwyższa oraz najlepsza z klas. Kocioł 5. Klasy emituje o 90% mniej zanieczyszczeń niż „kopciuchy”. Należą do niej m.in. kotły na pellet lub eko groszek.

Gdzie znaleźć informacje o klasie kotła? Zawiera je tabliczka znamionowa na obudowie, a także instrukcja obsługi. Powinny tam znaleźć się informacje, że kocioł, który zgłaszamy, posiada 3., 4. lub 5. klasę według normy PN-EN 303-5:2012 lub PN-EN 303-5:2002. Jeśli okaże się, że posiadany kocioł oznakowany jest klasą 1. lub 2., to obowiązkiem jest jego wymiana w pierwszej kolejności, ponieważ nie spełnia on obowiązujących przepisów uchwały antysmogowej.

Do każdego kotła dołączony powinien być również certyfikat, który jest ostateczny dowodem na jego klasę. W przypadku, kiedy właściciel zgubił taki dokument, powinien skontaktować się z danym producentem.

Czym zajmuje się CEEB?

Celem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest zbieranie informacji dotyczących tego, jak i czym w Polsce ogrzewa się domy. CEEB została uruchomiona 1 lipca 2021 roku, a gromadzona przez nią wiedza i tworzone na jej podstawie mapy emisyjności, umożliwiają walkę ze smogiem oraz zanieczyszczeniami powietrza.

Do lutego 2022 roku do CEEB wpłynęły niemal 2 miliony deklaracji. Większość z nich stanowią zgłoszenia tzw. kopciuchów. Ich wymianę reguluje ustawa antysmogowa. Przed wymianą pieca warto zapoznać się jednak z informacjami dotyczącymi prawidłowej termomodernizacji domu. W e-booku „TERMO-MODERNIZACJA zysk dla Ciebie i środowiska” znajdziesz informacje dotyczące odpowiednio przeprowadzonego procesu termomodernizacji. Poradnik zawiera również informacje dotyczące programów finansowania termomodernizacji budynków, takich jak Czyste Powietrze i Stop Smog. Aby dowiedzieć się więcej pobierz e-book.

deklaracja wymiana pieca
tablet
 • Chcesz dowiedzieć się więcej o programie Czyste Powietrze?
 • Zastanawiasz się, działa ulga termomodernizacyjna oraz program Wspierania Termomodernizacji i Remontów?
 • Szukasz informacji na temat programu Stop Smog?
 • Chcesz poznać programy, które mają ruszyć w 2022 roku?
 • Jak i od czego zacząć termomodernizację domu?
 • Dlaczego warto wybrać systemowe rozwiązania do ocieplenia domu?
 • Jak ocieplić dach, ściany zewnętrzne oraz stropy nad nieogrzewaną piwnicą?