Czym kierować się przy ociepleniu poddasza?

ocieplenie poddasza ciepło zimą chłodno latem

Właściwie ocieplony dach i poddasze mają duże znaczenie, podobnie jak odpowiednia izolacja ścian. Dlaczego? Ponieważ przez źle zaizolowany dach może uciekać od 10 do aż 25% ciepła! Podpowiadamy, jak tego uniknąć i po jakie produkty sięgnąć ocieplając swoje poddasze.  

Wiele starych domów nie posiada właściwie zaizolowanego dachu bądź warstwa izolacyjna jest tylko jednowarstwowa. Przed rozpoczęciem prac warto zbadać stan pokrycia dachu, jego szczelność, jakość elementów, z których została wykonana konstrukcja oraz drożność szczeliny wentylacyjnej. Indywidualne podejście do każdego z tych przypadków, pozwoli przeprowadzić dokładne i przede wszystkim efektywne działania.

Dom z częściową izolacją

Nieco inne działania należy podjąć w przypadku domów, w których znajduje się już częściowa izolacja poddasza. Taki proces wymaga dokładności i niemal szwajcarskiej precyzji. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy znajdująca się wełna jest sucha, połać dachu szczelna, a szczelina wentylacyjna drożna. W przypadku niepewności, najbezpieczniejszym rozwiązaniem może okazać się demontaż starej izolacji i instalacja nowego ocieplenia z użyciem wełny szklanej ISOVER.

Izolacja poddasza – na co patrzeć przy wyborze materiałów?

Wełna szklana, to materiał doskonale nadający się do izolacji termicznej i akustycznej. Sprawdzi się nie tylko w przypadku domów nowych, ale także tych, w których przeprowadzane są działania termomodernizacyjne. W przypadku ocieplenia poddasza, który ma być jednocześnie przestrzenią użytkową, warto kierować się współczynnikiem lambda. Im mniejszy, tym bardziej możliwe będzie ułożenie cieńszej warstwy materiału. Wełna posiada również doskonałe parametry cieplne, a jej sprężystość z pewnością nie wpłynie na konstrukcję dachu, dopasuje się do krokwi, nie pozostawiając przy tym pustych przestrzeni.  

Odpowiednio wykonana izolacja ma chronić również przed pożarem, dlatego warto wybierać materiały odporne na ogień. Należą do nich między innymi wspomniana wełna szklana ISOVER z klasą reakcji A1 oraz płyty gipsowo-kartonowej RIGIPS, która posiadają właściwości ognioodporne. Stworzona z pomocą tych materiałów przegroda, zapewni nie tylko odporność przed ogniem, ale przede wszystkim zagwarantuje mieszkańcom bezpieczeństwo.  

Ocieplenie poddasza nie mogłoby się obyć bez odpowiedniej paroizolacji, która chroni przed napływem wilgoci z pomieszczeń użytkowych do wnętrza przegrody. Doskonałym rozwiązaniem w walce z zawilgoceniami są systemy do inteligentnej paroizolacji od marki ISOVER: Vario® Xtra Safe lub Vario® Duplex UV.  

Pobierz e-book

Więcej informacji o zaletach właściwej termomodernizacji poddasza i rekomendowanych produktach można znaleźć w e-booku „TERMO-MODERNIZACJA zysk dla Ciebie i środowiska” przygotowanego przez ekspertów marki Saint-Gobain. Aby pobrać e-book i dowiedzieć się więcej kliknij tutaj

ocieplenie poddasza
tablet
  • Chcesz dowiedzieć się więcej o programie Czyste Powietrze?
  • Zastanawiasz się, działa ulga termomodernizacyjna oraz program Wspierania Termomodernizacji i Remontów?
  • Szukasz informacji na temat programu Stop Smog?
  • Chcesz poznać programy, które mają ruszyć w 2022 roku?
  • Jak i od czego zacząć termomodernizację domu?
  • Dlaczego warto wybrać systemowe rozwiązania do ocieplenia domu?
  • Jak ocieplić dach, ściany zewnętrzne oraz stropy nad nieogrzewaną piwnicą?