RAPORT
POLSKA OCIEPLONA

Skutki nieefektywnego wykorzystania energii dotyczą każdego z nas, a jego konsekwencją jest coraz niższa jakość powietrza, którym oddychamy – w końcu to gospodarstwa domowe odpowiadają w dużej mierze za niską emisję. Rozwiązaniem, które ma realny wpływ na zmniejszenie problemu smogu, jest termomodernizacja budynków.

Nasz raport „Polska ocieplona” przedstawia najważniejsze korzyści wynikające z termoizolacji domów jednorodzinnych i ocenę potencjału rządowego programu „Czyste Powietrze”. Zawarte w raporcie informacje powinny stać się impulsem do realnej walki o poprawę jakości powietrza, bo to od naszych codziennych decyzji zależy czy nasz dom jest energooszczędny i przyjazny środowisku.


Ciekawostki z raportu

Dla przeciętnego Polaka synonimem efektywności energetycznej

w budynkach jest energooszczędna żarówka LED, podczas gdy wydatki na oświetlenie stanowią jedynie ok.3-4% energii zużywanej w budynkach, a aż 70% wydatków pochłania ogrzewanie i wentylacja.

Koszt kompleksowej modernizacji termicznej budynku waha się

od 350 do 500 zł za m2.

Ponad 88% emisji pyłu zawieszonego PM10 jest związane z indywidualnym

ogrzewaniem budynków.

48% właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, które mają 15 lat lub więcej, zamierza ocieplić swoje budynki w ciągu najbliższych 5 lat.

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe przeznacza na ogrzewanie ponad 3 860 zł na sezon, co stanowi ponad 27% wszystkich wydatków i prawie 70% wydatków na energię.


W ramach kompleksowej termomodernizacji przeciętego polskiego domu należy przede wszystkim ocieplić wszystkie przegrody zewnętrzne (ściany, dach, podłogi na gruncie i stropy nad nieogrzewanymi piwnicami), wymienić stolarkę otworową (okna i drzwi) oraz piec grzewczy na nowoczesne, sprawniejsze i ekologiczne rozwiązania dostępne na rynku. Tylko taka kolejność prac termomodernizacyjnych gwarantuje największe korzyści.


Korzyści wynikające z dobrej izolacji budynku, to ograniczenie zapotrzebowania na energię, poprawa komfortu cieplnego i akustycznego, jak również ograniczenie ryzyka rozwoju pleśni.

Dom poddany kompleksowej termomodernizacji podnosi swoją wartość rynkową

nawet o kilkanaście procent.


Ile realnie możesz zyskać?

Termomodernizacja umożliwia obniżenie rachunków za ogrzewanie i utrzymanie ciepła w środku budynku niezależnie od stosowanego paliwa.

W przykładowym domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 144 m2 z poddaszem nieużytkowym, dzięki termomodernizacji w skali roku możemy zaoszczędzić nawet ponad 4000 zł na ogrzewaniu gazem ziemnym i do 4000 zł w przypadku spalania ekogroszku.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!
NA POCZĄTEK OTRZYMASZ OD NAS
PRAKTYCZNY PORADNIK O TERMOMODERNIZACJI
W FORMIE E-BOOKA*


    * Zapisując się zgadzasz się na przetwarzanie swoich informacji osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.