RAPORT
POLSKA OCIEPLONA

Skutki nieefektywnego wykorzystania energii dotyczą każdego z nas, a jego konsekwencją jest coraz niższa jakość powietrza, którym oddychamy – w końcu to gospodarstwa domowe odpowiadają w dużej mierze za niską emisję. Rozwiązaniem, które ma realny wpływ na zmniejszenie problemu smogu, jest termomodernizacja budynków.

Nasz raport „Polska ocieplona” przedstawia najważniejsze korzyści wynikające z termoizolacji domów jednorodzinnych i ocenę potencjału rządowego programu „Czyste Powietrze”. Zawarte w raporcie informacje powinny stać się impulsem do realnej walki o poprawę jakości powietrza, bo to od naszych codziennych decyzji zależy czy nasz dom jest energooszczędny i przyjazny środowisku.


Ciekawostki z raportu

Dla przeciętnego Polaka synonimem efektywności energetycznej

w budynkach jest energooszczędna żarówka LED, podczas gdy wydatki na oświetlenie stanowią jedynie ok.3-4% energii zużywanej w budynkach, a aż 70% wydatków pochłania ogrzewanie i wentylacja.

Koszt kompleksowej modernizacji termicznej budynku waha się

od 350 do 500 zł za m2.

Ponad 88% emisji pyłu zawieszonego PM10 jest związane z indywidualnym

ogrzewaniem budynków.

48% właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, które mają 15 lat lub więcej, zamierza ocieplić swoje budynki w ciągu najbliższych 5 lat.

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe przeznacza na ogrzewanie ponad 3 860 zł na sezon, co stanowi ponad 27% wszystkich wydatków i prawie 70% wydatków na energię.


W ramach kompleksowej termomodernizacji przeciętego polskiego domu należy przede wszystkim ocieplić wszystkie przegrody zewnętrzne (ściany, dach, podłogi na gruncie i stropy nad nieogrzewanymi piwnicami), wymienić stolarkę otworową (okna i drzwi) oraz piec grzewczy na nowoczesne, sprawniejsze i ekologiczne rozwiązania dostępne na rynku. Tylko taka kolejność prac termomodernizacyjnych gwarantuje największe korzyści.


Korzyści wynikające z dobrej izolacji budynku, to ograniczenie zapotrzebowania na energię, poprawa komfortu cieplnego i akustycznego, jak również ograniczenie ryzyka rozwoju pleśni.

Dom poddany kompleksowej termomodernizacji podnosi swoją wartość rynkową

nawet o kilkanaście procent.

tablet
  • Chcesz dowiedzieć się więcej o programie Czyste Powietrze?
  • Zastanawiasz się, działa ulga termomodernizacyjna oraz program Wspierania Termomodernizacji i Remontów?
  • Szukasz informacji na temat programu Stop Smog?
  • Chcesz poznać programy, które mają ruszyć w 2022 roku?
  • Jak i od czego zacząć termomodernizację domu?
  • Dlaczego warto wybrać systemowe rozwiązania do ocieplenia domu?
  • Jak ocieplić dach, ściany zewnętrzne oraz stropy nad nieogrzewaną piwnicą?