69 tys. złotych na termomodernizację domu. Zmiany w programie Czyste Powietrze
W 2022 roku dzięki programowi Czyste Powietrze do mniej zamożnych Polaków trafi większe wsparcie finansowe – mogą otrzymać do 69 tys. złotych na wymianę tzw. kopciuchów i termomodernizację domu.

Czyste Powietrze to program, którego celem jest wsparcie termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz dofinansowanie do wymiany starych kotłów grzewczych na te bardziej ekologiczne. Wystartował we wrześniu 2018 roku, a jego założenia mają być realizowane przez 10 lat. Na walkę z zanieczyszczeniami powietrza rząd zamierza przeznaczyć ponad 100 mld złotych. W 2022 zostały wprowadzone zmiany, dzięki którym z programu Czyste Powietrze mogą również skorzystać mniej zamożne osoby, które planują wymianę kotłów grzewczych i potrzebują wsparcia finansowego.
Dla kogo dotacje?
Program Czyste Powietrze podzielony został na 2 części, rozróżniając beneficjentów oraz wysokość dotacji:
- Pierwsza część jest dla tych, których dochody nie przekraczają 100 tys. złotych – takie osoby mogą otrzymać dotację podstawową do 30 tys. złotych.
- Druga część skierowana jest do osób, których miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Takie osoby mogą uzyskać dotację w wysokości do 37 tys. złotych.
Osoby, których dochód nie przekracza 900 złotych w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1260 złotych w gospodarstwach jednoosobowych, będą mogły otrzymać dotację nawet do 69 tys. złotych. Co ważne, czas składania wniosków ubiega 30 czerwca 2027 roku.
Zmiany w programie
Autorzy programu od początku jego trwania podkreślali, że głównym założeniem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Od 2018 roku beneficjenci złożyli wnioski na ponad 6 mld złotych. Najnowsza część programu Czyste Powietrze, która weszła w życie 25 stycznia 2022 roku obejmuje:
- uwzględnienie sposobów finansowania, gdy dofinansowanie łączy się z gminnymi programami parasolowymi, w których osoba wnioskująca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości, a także możliwość dłuższej realizacji projektu, gdy opóźnienie rozliczenia jest wynikiem przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora,
- dopuszczenie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny, jako zgodnych z założeniami programu,
- doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.
Co ważne od 1 stycznia 2022 roku nie ma możliwości dofinansowania do kotłów węglowych.
Na co można uzyskać dotację?
Dotację z programu Czyste Powietrze można uzyskać m.in. na:
- instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody,
- stolarkę okienną i drzwiową,
- wymianę, zakup i montaż źródła ciepła,
- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
- ocieplenie przegród budowlanych,
- zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Więcej o programie Czyste Powietrze i sposobach zgłaszania można znaleźć w e-booku „TERMO-MODERNIZACJA zysk dla Ciebie i środowiska” przygotowanego przez ekspertów marki Saint-Gobain. To źródło wiedzy o dofinansowaniach, plusach i sposobach wykonania termomodernizacji. Aby pobrać e-book i dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
